OKNA, DRZWI, BRAMY, ROLETY
Okna, drzwi, bramy, rolety
Aktualności

Najlepsze okna drewniane MERANTI

14 lipca 2011, 13:13
Nowoczesne impregnaty i technologie lakierowania.

Nowoczesne okna z drewna nie przypominają tych z lat osiemdziesiątych - nieszczelnych, paczących się i wymagających bezustannego malowania. Te produkowane obecnie są dużo bardziej zaawansowane technologicznie: robi się je z drewna pochodzącego od certyfikowanych dostawców, sklejonego z kilku warstw i impregnowanego. Nowoczesne okna z drewna, w przeciwieństwie do swych poprzedników sprzed lat, wytrzymają nawet powódź (profil z drewna klejonego i poddanego obróbce chemicznej zacznie "puchnąć" dopiero po 3-4 dniach całkowitego zanurzenia w wodzie).

Gatunek i jakość drewna
Od gatunku drewna, użytego do produkcji ram, zależy nie tylko wygląd okna, ale i jego funkcjonalność - poszczególne gatunki mają bowiem różne parametry.

Wytrzymałość - z drewna bardziej wytrzymałego można robić ramy o węższych i bardziej smukłych profilach. Ma to znaczenie przy wymianie okien oraz przy zamawianiu bardzo dużych okien (zwłaszcza, gdy dom budowany jest w okolicy, gdzie wieją silne wiatry - np. na terenach nadmorskich czy górskich). Z gatunków stosowanych do produkcji okien najbardziej wytrzymałe są dąb i modrzew, najmniej - świerk.

Gęstość - im większa, tym cięższe będzie okno. Z kolei im mniejsza - tym lepsze będą jego właściwości termoizolacyjne, jednak lżejsze i bardziej miękkie drewno będzie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Największą gęstość ma dąb (ok. 710 kg/m3), najmniejszą - świerk (ok. 470 kg/m3). Meranti określane często jako odmiana mahoniu (błędnie, ponieważ to gatunek sosny, rosnący w Indonezji, na Filipinach i w Malezji), może mieć gęstość od 400 do 800; do produkcji okien nie nadaje się drewno o gęstości poniżej 450 kg/m3 (warto upewnić się, jaka jest gęstość drewna, jeśli okna z meranti są podejrzanie tanie).

Odporność na warunki atmosferyczne i paczenie - bardzo trwałym drewnem jest dąb, modrzew i mahoń. Natomiast okna zrobione z sosny mało odkształcają się pod wpływem zmian wilgotności.

Cena - gatunki bardziej pospolite i szybciej rosnące są tańsze; drewno szlachetniejsze i egzotyczne - droższe. Najczęściej stosowanym drewnem rodzimym do produkcji okien jest drewno sosnowe - charakteryzuje się ono wysoką trwałością i wytrzymałością, a jednocześnie jest stosunkowo łatwo dostępne (sosna zajmuje ok. 70% powierzchni lasów w Polsce, podczas gdy dąb tylko 6%)

 

Bieżąca konserwacja

Nowoczesne okna mają gładką powierzchnię i zaokrąglone krawędzie, co wpływa na zwiększenie trwałości powłok malarskich. Ich konserwacja jest znacznie łatwiejsza i mniej absorbująca niż zwykło się sądzić. Potrzebne do tego preparaty (gotowe zestawy, składające się ze specjalnego środka czyszczącego oraz mleczka pielęgnacyjnego) można kupić u producenta okna. Niezależnie od tego, czy okna zostały pokryte lakierem bezbarwnym, lazurą czy farbą kryjącą, zestaw ten odświeża ich kolor i nadaje nowego blasku. Środek czyszczący wnika głęboko w pory drewna, usuwając wszelkie zabrudzenia, a następnie wysycha bez śladów. Mleczko pielęgnacyjne wypełnia mikropęknięcia, rysy i niewielkie uszkodzenia, które powstają w powłoce podczas eksploatacji okien (np. wskutek uderzenia gradu). Po powierzchni pokrytej mleczkiem woda będzie spływać, nie wnikając w strukturę drewna.

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę i na jesieni, choć niektórzy producenci uważają, że wystarczy robić to raz w roku. Przy regularnej pielęgnacji okien wydłużają się okresy między renowacją (malowaniem) okien oraz przedłuża się ich trwałość.